Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJak kupić lub wynająć biuro czy apartament

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-19 14:34:57
belgia, prawo, nieruchomości

W Belgii nie ma żadnych ograniczeń przy nabywaniu nieruchomości oraz ziemi rolnej. Zarówno osoby fizyczne, jak i prawne nie muszą posiadać zezwoleń na zakup ziemi, niezależnie od tego, czy pochodzą z krajów UE, czy spoza niej.

 

 

Nie trzeba też spełniać specjalnych warunków,  by kupić ziemię lub gospodarstwo rolne. Nie trzeba mieć wykształcenia rolniczego ani kwalifikacji zawodowych. Nie ma też znaczenia adres zamieszkania. Często się zdarza, że właścicielami ziemi w Belgii są obcokrajowcy mieszkający na stałe w innym kraju, np. w USA czy we Francji. Właściciel ziemi nie musi też należeć do samorządu zawodowego czy spółdzielni produkcyjnej.

Obrót terenami leśnymi również odbywa się na zasadzie wolnego rynku, ale jeżeli konieczne będzie usunięcie części drzew, to trzeba zasadzić nowe w przewidzianym do tego miejscu.

Obrót ziemią nie jest regulowany specjalną ustawą. Sprzedaż nieruchomości odbywa się tak,  jak przy nabywaniu gruntów pod zabudowę - bezpośrednio (z ręki do ręki) lub w formie licytacji.

Do zakupu ziemi i nieruchomości potrzebna jest umowa kupna-sprzedaży, sporządzona w formie aktu notarialnego. Właściciel powinien okazać kupującemu akt własności terenu czy nieruchomości, który ma być sprzedany. Kupujący powinien też sprawdzić w rejestrze katastralny, czy sprzedający ma prawo własności nieruchomości.

W Belgii rzadko stosuje się wieczystą dzierżawę.

 

Źródło: MG