Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNABYWANIE I WYNAJEM NIERUCHOMOŚCI

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Łukasz Chrzanowski | 2015-12-25 13:34:07
belgia, belgium

Zakup nieruchomości i ziemi w Belgii

Zakup nieruchomości i ziemi w Belgii


W Belgii nie stosuje się żadnych ograniczeń przy nabywaniu ziemi, w tym rolnej oraz nieruchomości.


Nie ma też wymogu uzyskiwania zezwolenia na nabywanie ziemi, zarówno przez osoby fizyczne jak i prawne, niezależnie od tego czy pochodzą z krajów UE czy spoza niej.

Nie ma również żadnych warunków, które muszą być spełnione by kupić ziemię lub gospodarstwo rolne. Nie trzeba mieć wykształcenia rolniczego, kwalifikacji zawodowych, również adres zamieszkania nie odgrywa roli. Jest zjawiskiem często spotykanym, że właścicielami ziemi w Belgii są obcokrajowcy mieszkający na stałe w innym kraju np. Amerykanie mieszkający w Stanach czy Francuzi mieszkający na południu Francji. W Belgii jest pod tym względem całkowicie wolny rynek. Właściciel ziemi nie jest też zobowiązany żadnymi przepisami do przynależności do samorządu zawodowego czy też spółdzielni produkcyjnej.

Na podobnej zasadzie wolnego rynku, jak przy zakupie ziemi uprawnej, następuje obrót terenami leśnymi. Jednakże w przypadku konieczności usunięcia części drzew istnieje obowiązek zasadzenia nowych w przewidzianym do tego miejscu.

Generalnie, dla obrotu ziemią ustawodawca belgijski nie ustanowił specjalnej ustawy, zostawiając te sprawy przede wszystkim regulacjom wolnego rynku.

 

Nieruchomości

Sprzedaż nieruchomości odbywa się w dwóch formach , jak przy nabywaniu gruntów pod zabudowę tj. bezpośrednio z ręki do ręki lub w formie sprzedaży publicznej - licytacji. Ta ostatnia wynosi tylko 6,3 % wszystkich transakcji (w 2001 roku).

Do zakupu ziemi i nieruchomości potrzebna jest umowa kupna-sprzedaży. Właściciel powinien okazać kupującemu akt własności terenu czy nieruchomości, który ma być obiektem sprzedaży. Kupujący często sprawdza także rejestr kadastralny by być pewnym, ze sprzedający ma prawo własności do sprzedawanego obiektu czy ziemi.

Umowa kupna - sprzedaży musi być zatwierdzona w formie aktu notarialnego.

W Belgii znana jest "instytucja" wieczystej dzierżawy jednak stosowana bywa bardzo rzadko. Własność terenów, gruntów i obiektów jest w Belgii uporządkowana a kupujący chce być pełnym właścicielem, nie wieczystym dzierżawcą.