Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBelgia odracza wyłączenie reaktorów jądrowych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-30 17:03:48
belgia, pkb, bezrobocie, inflacja, gospodarka

Belgijski rząd ogłosił zmiany w swym planie rezygnacji z energii jądrowej, decydując się na przedłużenie o 10 lat - do 2025 r. - pracy dwóch z siedmiu reaktorów, eksploatowanych przez spółkę energetyczną Electrabel, filię francuskiej firmy GDF Suez.

 

 

W związku z ryzykiem braków w dostawach prądu rząd liberała Charles'a Michela postanowił "przedłużyć działanie reaktorów Doel 1 i Doel 2 na 10 lat", pod warunkiem, że zostanie to zatwierdzone przez belgijską agencję bezpieczeństwa nuklearnego AFCN - poinformowała minister energetyki Marie-Christine Marghem.

AFCN podkreśliła, że Electrabel ma m.in. przedstawić większe gwarancje bezpieczeństwa dla dwóch reaktorów, należących do najstarszych w kraju.

W 2003 r. rząd Guya Verhofstadta, w którym zasiadali Zieloni, przedstawił harmonogram stopniowego odchodzenia od energii jądrowej między 2015 r. a 2025 r., gdy reaktory będą miały po 40 lat.

W lutym 2015 r. wygaszony miał zostać reaktor nr 1 w elektrowni Doel w pobliżu Antwerpii, a w grudniu 2015 r. - reaktor nr 2. Oba mają moc elektryczną po 433 MW.

Rząd socjalisty Elio Di Rupo po raz pierwszy zmodyfikował ten plan w 2012 r., przekładając z 2015 r. na 2025 r. zamknięcie reaktora nr 1 w elektrowni w Tihange na południu (962 MW), ale potwierdzając datę wyłączenia Doel 1 i Doel 2.

Obecnie w Belgii, gdzie w elektrowniach atomowych wytwarza się ok. 55 proc. energii, nie działają trzy reaktory. Kraj wykorzystuje tylko 2700 MW z 5700 MW.

Dwa reaktory - Doel 3 (1006 MW) i Tihange 2 (1008 MW) - są wyłączone od marca, gdyż w ich osłonach wykryto niewielkie pęknięcia. Doel 4 nie działa od sierpnia z powodu wycieku oleju na skutek sabotażu. Ten reaktor o mocy 1038 MW ma być jednak włączony w przyszłym tygodniu.

Według organizacji ekologicznej Greenpeace, która nazwała belgijski rząd "niewolnikiem Electrabelu", wydłużenie działania dwóch reaktorów będzie kosztowało od 600 do 700 mln euro. GDF Suez zgodzi się zapłacić tę sumę tylko wtedy, gdy otrzyma mocne gwarancje zwrotu - pisze agencja AFP.

"Wiemy, że technicznie możliwe jest przedłużenie o 10 lat działania dwóch reaktorów" - powiedziała rzeczniczka Electrabel Anne-Sophie Huge. Dodała, że w przedłużenie działania reaktora nr 1 w Tihange zainwestowano 600 mln euro. W przypadku reaktorów nr 1 i 2 w Doel będzie chodziło o "setki milionów euro" - oceniła.

Źródło: PAP