Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto i gdzie inwestuje

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Kamil Ochmański | 2016-12-13 11:14:21
belgia, polska, inwestycje, firmy

Belgia jest otwarta na inwestycje zagraniczne. W przypadku państw Unii Europejskiej nie ma barier kulturowych czy prawnych. Obowiązują zasady wspólnego unijnego rynku, chyba że chodzi o sektory strategiczne ze względu na bezpieczeństwo państwa.

 

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w 2012 r. polskie firmy zainwestowały w Belgii 123,8 mln euro. Skumulowane inwestycje polskie w Belgii na koniec 2012 roku wyniosły 2 mld 283,2 mln euro.

W Belgii rejestrowanych jest coraz więcej małych polskich firm, często jednoosobowych, które zajmują się świadczeniem usług budowlanych, remontowych itp. głównie w oparciu o pracowników sprowadzanych z Polski. Według urzędu zajmującego się rejestracją tego typu działalności (INASTI) w 2012 zarejestrowanych było 8270 polskich pracowników prowadzących działalność gospodarczą na zasadach samozatrudnienia.

Ponad 30 proc. przedsiębiorców polskich prowadzących często jednoosobową działalność gospodarczą przypada na branżę budowlaną (2448 firm). Kolejne 40 proc. przypada na przemysł, w skład którego wchodzi branża budowlana. Z kolei 15 proc. stanowią osoby prowadzące działalność handlową, z czego ponad 50 sklepów spożywczych oferujących wyłącznie produkty polskie.

Według danych Narodowego Banku Polskiego w 2012 r. Polska odnotowała napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych z Belgii w wysokości 319,9 mln euro. Skumulowane inwestycje belgijskie w Polsce na koniec 2012 r. wyniosły 4 mld 925,9 mln euro.

 

 

Działalność firm belgijskich na naszym rynku przyczynia się do tworzenia nowych miejsc pracy i potwierdza wizerunek Polski jako wiarygodnego partnera oraz atrakcyjnego miejsca lokowania inwestycji.

Do 2013 r. działające w Warszawie Belgian Business Chamber szacowało, że w Polsce zainwestowało już ponad 500 przedsiębiorstw belgijskich. Wśród inwestorów belgijskich najwięcej jest firm małych i średnich, które dominują również w gospodarce wewnętrznej. Firmy te plasują swe inwestycje w różnych dziedzinach gospodarki, a głównie w sektorach: finansowo-ubezpieczeniowym, energetycznym, spożywczym, materiałów budowlanych, maszyn rolniczych i usług komunalnych.

 

Źródło: Bank Światowy

 

 

Atrakcyjność rynku belgijskiego dla zagranicznych inwestorów przejawia się między innymi w:

  • centralnej lokalizacji w Europie
  • stabilności politycznej i gospodarczej
  • istnieniu rozbudowanej infrastruktury komunikacyjnej
  • wysokim poziomie centrów przemysłowych
  • ułatwieniach podatkowych i finansowych dla zagranicznych inwestorów
  • obecności instytucji europejskich i międzynarodowych
  • wykwalifikowanej, wielojęzycznej i efektywnej sile roboczej
  • wysokim poziomie i wygodzie życia

Z myślą o zagranicznych inwestorach Belgia stosuje zachęty finansowe i podatkowe, dzięki którym przyciągnęła ponad 300 zagranicznych i międzynarodowych koncernów, które utworzyły w tym kraju swe centra koordynacyjne, dystrybucyjne i usługowe oraz zakłady produkcyjne. W tym kraju wprowadzono między innymi:

  • rozwiązania stwarzające możliwość zawierania przez władze podatkowe indywidualnych porozumień z inwestorami (ruling) w postaci całościowych projektów finansowych
  • możliwość zrównania kategorii kapitału o podwyższonym ryzyku i pożyczek kapitałowych. Tzw. mechanizm intérêts notionnels umożliwia firmom nie korzystającym z kredytów bankowych obniżenie podstawy opodatkowania o fikcyjne koszty oprocentowania kredytów naliczone w stosunku do środków własnych (szacuje się, że firmy mogą w ten sposób obniżyć nawet o połowę podatek korporacyjny)

Ważnym elementem przyciągania inwestorów jest specjalny reżim podatkowy (expat’s status), pozwalający delegowanej do Belgii kadrze dyrekcyjnej firm zagranicznych wchodzących w skład grup międzynarodowych, znacznie ograniczyć obciążenia podatkowe w tym kraju z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednym z warunków jest nieposiadanie statusu belgijskiego rezydenta podatkowego.

 

   Ważne linki

 

Ministerstwo Rozwoju: www.mr.gov.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych: www.msz.gov.pl

Wydział Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady RP w Brukseli: www.brussels.trade.gov.pl/pl

Ambasada Belgii w Polsce: http://diplomatie.belgium.be/poland/

Krajowa Izba Gospodarcza: www.kig.pl

Forum Polskich Przedsiębiorców w Belgii: www.biznesforum.be

Polska Agencja Informacji i Inwestycji zagranicznych: www.paiz.gov.pl

 

Źródła: MSZ, MG, WPHI Ambasady RP w Brukseli, KIG, PAIZ,