Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRegiony, prowincje, gminy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-30 16:58:58
belgia, bruksela, ludność, regiony, prowincje, gminy

Belgia to trzy regiony o dużej autonomii: Flamandzki, Waloński i Bruksela-Stolica.

 

 

 

W Brukseli swoją siedzibę mają instytucje europejskie – Komisja Europejska i parlament Europejski, który obraduje również w Strasburgu. Do pewnego stopnia belgijskie regiony podobne są do stanów Ameryki Północnej i do niemieckich landów.

Wspólnoty mają daleko posunięte uprawnienia w zakresie kultury oraz spraw socjalnych, a regiony dysponują autonomią w wielu dziedzinach, m.in.dotyczące polityki gospodarczej i promocji eksportu.

 

 

Belgia podzielona jest także na 10 prowincji i 589 gmin. Władze federalne zachowują kompetencje w takich dziedzinach m.in. jak: sprawy zagraniczne, obrona narodowa, sprawiedliwość, finanse, bezpieczeństwo socjalne oraz, w dużej mierze, zdrowie publiczne i sprawy wewnętrzne. Wspólnoty i regiony są jednakże kompetentne w sprawach nawiązywania współpracy z zagranicą w tych dziedzinach, które im podlegają.

 

 

Z uwagi na tę nietypową strukturę zarówno władza ustawodawcza, jak i wykonawcza sprawowane są na szczeblu federalnym, regionalnym oraz na szczeblu wspólnot. Rząd federalny nie ma władzy zwierzchniej wobec regionów i wspólnot.

Pogodzenie odrębności regionalnych i kulturalnych nie jest łatwe w realizacji, ale w zamian ułatwia i przyspiesza proces decyzyjny. Wynikiem tego jest struktura polityczna, precyzyjnie określona, przykładająca większą uwagę do jakości administrowania i jakości życia.

 

Źródła: MSZ, MG, KIG