Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuLicencje, certyfikaty, świadectwa

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-19 15:29:56
belgia, certyfikaty, licencje

W Belgii normy jakościowe i certyfikacja wynikają z regulacji wspólnotowych i międzynarodowych. Wymagane w obrocie unijnym certyfikaty wiążą się ze spełnieniem warunków określonych przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO).

 

 

 

Do tego dochodzą certyfikaty wynikające z prawa krajowego, np. bezpieczeństwa i higieny pracy w budownictwie (VCA, SCC).

Zagadnienia związane z „jakością”, „normalizacją” oraz „certyfikacją” są ze sobą ściśle powiązane. W Unii Europejskiej są one częściowo regulowane przepisami prawa (na poziomie UE oraz krajowym), częściowo pozostają w sferze dobrowolnych działań podejmowanych przez przedsiębiorców.

 

Normalizacja

 

Normalizacja oznacza działalność prowadzącą do opracowywania i ustanawiania norm technicznych.

W krajach Unii Europejskiej, w tym w Belgii, a także w większości rozwiniętych gospodarczo państw o gospodarce rynkowej, normy techniczne mają przeważnie charakter nieobowiązkowy. Ustanawiane są przez liczne krajowe i międzynarodowe organizacje normalizacyjne, a ich stosowanie przez firmy jest całkowicie dobrowolne. Oczywiście ta prawna dobrowolność jest często naruszona przez przymus ekonomiczny, rynkowy: firma, która produkuje wyroby niezgodne z powszechnie stosowanymi normami może mieć problemy z ich sprzedażą.

Normy stanowić mogą zarówno ułatwienie jak i przeszkodę w handlu. Sam fakt ujednolicenia parametrów technicznych (np. wymiarów części maszyn) jest niezbędnym warunkiem jakiejkolwiek kooperacji w przemyśle. Jednakże różnice między normami stosowanymi w poszczególnych krajach mogą powodować poważne trudności w handlu międzynarodowym. Stąd ogromna rola jaką odgrywa działalność normalizacyjna na skalę międzynarodową, której ośrodkiem jest od 1946 roku ISO (International Organization for Standardization) czyli Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. ISO jest organizacją wielosektorową, natomiast działalność normalizacyjna w dziedzinie elektrotechniki i elektroniki prowadzona jest przez siostrzaną organizację IEC.

W Unii Europejskiej ujednolicaniem norm na szczeblu wspólnotowym zajmują się trzy organizacje: CEN, CENELEC i ETSI, uznane za kompetentne w dziedzinie dobrowolnej normalizacji technicznej. Ustanawiają one normy oznaczone symbolem EN i tworzą europejski system normalizacyjny. Mimo licznych wysiłków pełne ujednolicenie norm jest jeszcze odległe, chociaż stanowi niezbędny warunek całkowitej integracji wspólnego rynku.

 

http://www.mg.gov.pl/files/upload/7904/Blue%20Guide%202014_pl.pdf